Pikemaster 2019

Deltagare Startknallen på Skärsjön i Gravendal.

Resultat Startknallen

Hej

 

Första tävlingen i Säfsen Pikemaster cup avslutad.

En strålande dag med termometern runt noll halvklart till mulet.

Alla förutsättningar för ett strålande fiske.

Nio förväntansfulla lag som letat sig ut till Gravendal och Skärsjön kom till start.

Vid 7 hade startkorten delats ut och det var fritt att ta sig med bilen varhelst efter sjön för att återsamlas vid 15:00.

Själv blev det en kortare förflyttning tillfots ner i första viken.

Där hamnade mitt Team mellan Team Higland Flyfishing på höger sida och vänster sidan befann sig Team Strike Pike.

Strax efter att de flesta spön och angeldon placerats ut såg jag Teamen på flankerna springa runt på fäll samt dra fisk.

En bra start och strax därefter kom vårat första fäll tyvärr blev det inget på isen bara en sargad mört.

Efter det så blev det ett par bomfäll till och en gädda som inte höll måttet.

De andra lagen hade knappt haft någon bättre utdelning, bara halva startfältet lyckades lura upp någonting mätbart.

4 fiskar på 266 cm till Team Strike pike gav en betryggande seger på 9,303kg.

Tvåa blev Team Lingon som även vann största fisk priset för en gädda på 87cm och 5,065kg.

Trea komm Laget på min högra sida som fick två fisk 128cm och 4,045 kg Team Higland Flyfishing.

Team Blåbär fjärde plats och en gädda på 71 cm 2,753

Sista laget som hade något mätbart var Team La pikes 65 cm och 2.113

Lag Pike devils fick två stora abborrar som vägde runt 630 gram vilket vi ej räknar (bara gädda) och en gädda under måttet.

Själv provfiskade mitt Team lite med mormyska i ett par hål vi flyttat angeldonen från och även där kom det upp riktigt grov abbore .

Min Team kamrat drog PB med en abbore på kilot samt jag fick 3st på halvkilot.

Team Rimjobb och Team Atom blanka papper.

Kul att cuppen är igång vi syns när isen sköljt med båt och förhoppningsvis kör vi då på Lisjön.

Snacket på isen gick att ett av Teamen investerat i ny båt för att kunna vara med och fajtas på alvar i cuppen så nu gäller det att vässa krokarna.

Ett stort tack till KVS i Ludvika som är med och sponsrar med fina priser.

 

Med vänlig hälsning Team 13

 

 

Deltagare Vårdrabbningen 19st lag.

Resultat deltävling 2

Säfsen Pikemaster cup Vårdrabbningen Lisjön.

Av 20 st anmälda lag blev det tillslut 19 som kom till start, kan det varit pressen som fick gäddfeber att bryta ut.

Känslan på morgonen var att förutsättningarna fanns för ett riktigt trevligt fiske tillsammans med både gamla och ny lag som letat sig ut i Säfsskogen för att hitta storgäddorna.

Flera lag var riktigt taggade och som det lät hadeförberedelserna inför tävlingen pågått i veckor innan.

Krokar var vässade linor bytta tackelboxar hade gåtts igenom för att säkra segern, för att dagen efter gås igenom igen och igen fram till söndagsmorgon.

Andra lag tog med allt och lite till istället  ,för här fick inget lämnas åt slumpen.

Vid 07:45 var alla lag i sjön och vi kunde köra igång morgonens pass för återsamling vid 12.00 för grillning och lunch.

Väl ute på sjön började regnet att komma som prognosen visat och med dom sniporna att nappa.

Själv provade mitt Team stora och små beten men när sniporna var mindre än betena de högg på så kändes det lite tröstlöst.

Tillbaka vid Pekalamm för lite lunch där Grängesfirren stod för grillade hamburgare med dryck verkade det som de flesta lag haft samma utdelning mycket snipor som inte fyllde 60cm gränsen.

Vädret hade nu gjort en helomvändning med sol och bleke så vi samlade ihop oss och satte fart ut på sjön igen.

Nu gällde det ändra taktik byta bete , åka höger eller vänster vi valde tydligen helt fel för snipa på snipa synade båtkanten. 2 fiskar på mätbrädan för vårt Team, dom under 60cm hade vi tappat räkningen på före lunch.

Vi fiskade till 17:00 och efter summering var det åtminstone några lag som fått några av sjöns större välkända madammer.

Priset för största fisk gick delat till Team Atom och Team Highland Flyfishing som lyckades få varsin gädda på 108 cm.

Årets Vårdrabbning vart med det nya minimimåttet 60 cm en något mer lätträknad tillställning jämfört med tidigare år. Ändå var det bara ett Team som lämnade in blankt papper och fick motaga dagens tröstpris som bestod i ett Strykjärn så grattis Team Gäddhäng och nya tag till nästa tävling. Ps prova att inte bara ”stryka” omkring i vassen finns större gäddor på djupet :)

Summerat fanns det ett lag som med några kilos marginal åter igen stod som segrare på Vårdrabbningen.

Etta Team LA Pike 24,836 kg

Tvåa Team Strike Pike 22,913 Kg

Trea Team Pike Devils 20,273

Tack till KVS fishit för fina sponsorpriser Jonny Wobbler .Westin Jätte och Mc Hybrid baby.

Resterande resultat efter listan.

Med vänlig hälsning Team 13

 

 

Team

Deltagare 1

Deltagare 2

Total längd (cm)

Total vikt (gram)

1

Team La Pikes

Pontus Noden

Tobias Gustafsson

519,00

24,836

2

Team Strike Pike

Thomas Hellgren

Erik Andersson

395,00

22,913

3

Team Pike Devils

Jon Persson Hagström

Daniel Fahlman

384,00

20,273

4

Team Higland Flyfishing

Andreas  Ekstrand Larsson

Daniel Källström

277,00

1,9909

5

Team Iron Pike

Ove Lindblom

 

375,00

1,7351

6

Team Rim Jobb

Nicklas Andersson

Per Andersson

560,00

1,6792

7

Team Slempropp

Max Holm

Pelle

361,00

16,503

8

Team Slemflöjt

Joakim Kvarnström

 

259,00

14,984

9

Team Örnbjörn

Rickard Nordström

Glenn Strömberg

306,00

14,703

10

Team Blåbär

Tord Josza

Peter Johansson

287,00

13,599

11

Team Hagge

Roger Hellgren

Elias Brede

172,00

10,266

12

Team SS Pike

Mattias Andersson

Martin Holm

170,00

10,013

13

Team Atom

Sten Åke Ullberg

 

108,00

9690

14

Team Gubbröra

Lasse Johansson

Skrotis

243,00

6908

15

Team Lingon

Seth Nilsson

 

141,00

5411

16

Team 13

Eric Lundgren

Fredrik Asp

131,00

4415

17

Team Rotenol

Steven Hedberg

 

124,00

3669

18

Team Nicklas + Prao

Nicklas Hansson

Sebastian From

65,00

2113

19

Team Gäddhäng

Joakim Hultqvist

Christoffer Dahlin

0,00

0

Deltävling 3 Sverigegäddan Torsdag 6/6

Klockan ringer 04:00 och efter lite kaffekok och väckning av min teammedlem för dagen Emil,

bär det av mot Leijen som ligger spegelblank och väntar på dagens tävling Sverigegäddan.

Vi möts av Lag Rim Job som är först på plats och redan fått i sin båt.

Efter att vi fixat med vårt börjar resten av teamen rulla in och kön ringlar sig en bra bit bort på grusvägen.

Det är full fart i alla team vissa tar fram ekolod som monteras, båtmotorer ska häktas på och spön ska göras iordning.

Vid 07:40 är alla klara har betalt och fått mätbrädor samt startkort och vi kunde köra igång dagens tävling.

Vi kör ut och det märks att man spått att vi kommer få den varmaste dagen hittills på året solen ligger på rejält och värmer.

Vi väljer att köra ner mot norra delen av sjön med våra drag i släp men inget händer så vi byter lite drag och njuter av solen. Efter att rundat norra delen kör vi tillbaka mot starten stannar till vid några strandhugg och drar några kast. Men inte ett pet på våra grejer så vi styr in i utloppet för att få i oss lite Lunch.

Har sett att ett av lagen fått en bättre gädda under fm passet men verkar inte som det varit någon bättre utdelning för de flesta frågar runt om man fått nått och det verkar varit lite trögt.

Vi får i oss lite mat oss bestämmer oss för att försöka gå på en stor och satsar allt på ett kort stora beten stora fiskar :) .

Nu börjar det blåsa upp och vinden ligger stundtals på rejält så sjön stänker in i båten av de höga vågorna.

Men det är inget mot det oväder som strax ska dra in över sjön ett muller och en stor svart vägg tornar upp sig framför oss . Teamet bredvid fick snabbt upp sina grejer för de drar iväg all världens fart mot land.

Vi vevar med upp och börjar köra in mot stranden för nu vräker det ner och åskan går för fullt.

20 minuter fullkomligt vräker det ner och man skulle lika gärna kunnat badat med kläderna, genomblöta sitter vi nu i båten och ser solen skina igen för det gick över lika fort som det kom.

Händer inte så mycket mer för vårt team vi tar och kör ner mot ön där Fiskgjusen häckar får bra glimt av de mäktiga fåglarna som säkert undrar vad som händer med 19 båtar som snurrar runt på sjön.

Sen styr vi tillbaka till starten vid 17:00 för att summera ihop dagen.

Var ett par Team som lyckades få lite fisk men överlag så verkar solen varit lite för stark och gjort så betesfisk och gäddor skyggat.

Tackar vår sponsor https://www.facebook.com/FishitSport/ 

För fina priser .

Samt ett stort tack till Team Pike Devils som sponsrar cupen med fina Pokaler för varje tävling och team Blåbär som kastar in extra gummin för största fisk :)

Får Gratulera till vinnarna för dagen som blev.

Team SS Gädda med Martin Holm och Mattias Andersson

Andraplaceringen gick till

Team Snorgärs med Mattias Berg och Christoffer Carlsson

Tredjeplatsen fick

Team Gäddhäng med Joakim Hultqvist och Christoffer Dahlin

Största fisk för dagen gick till Team Iron Pike och Ove Lindblom 105 cm

Med Vänliga Hälsningar Team 13

 

Övriga resultat efter Listan.

Topp 3 Team Sverigegäddan

Resultatlista

Resultatlista

Resultatlista

Resultatlista

Resultatlista

         

Team

Deltagare 1

Deltagare 2

Total längd (cm)

Total vikt (gram)

Team SS Gädda

Mattias Andersson

Martin Holm

404,00

15605

Team snorgärs

Christoffer Carlsson

Mattias Berg

399,00

13774

Team Gäddhäng

Joakim Hultqvist

Christoffer Dahlin

237,00

12498

Team Strike Pike

Thomas Hellgren

Erik Andersson

235,00

12010

Team Iron Pike

Ove Lindblom

0

165,00

10566

Team Blåbär

Tord Josza

Peter Johansson

316,00

9803

Team Pike Devils

Jon Persson Hagström

Daniel Fahlman

221,00

9307

Team Slemflöjt

Joakim Kvarnström

0

209,00

7994

Hells Aglers (nicklas prao)

Nicklas Hansson

Sebastian From

96,00

6806

Team Draggarna

Fredrik Asp

Jonas Jansson

197,00

6603

Team Atom

Sten Åke Ullberg

0

183,00

5247

Team Hagge

Roger Hellgren

Elias Brede

80,00

3938

Team Shadow

Ulrika Kiru

Roger Igel

80,00

3938

Team Rim Jobb

Nicklas Andersson

Per Andersson

76,00

3377

Team Higland Flyfishing

Andreas  Ekstrand Larsson

Daniel Källström

67,00

2314

Team La Pikes

Pontus Noden

Tobias Gustafsson

65,00

2113

Team 13

Eric Lundgren

     

Team Gubbröra

Lasse Johansson

Skrotis

0,00

0

Team Krigare 19

Crister Igel

0

0,00

0

Deltävling 4 Kvällstävlingen

Efter att 20 lag anmält sig till kvällstävlingen. Tog tävlingledningen beslutat att flytta kvällstävlingen till Lisjön  som är en större sjö än tilltänkta Säfsjön.

Väl på plats kom vi igång med fisket vid 15:45 och vissa Team fick en riktigt trevlig kväll , flertalet gäddor över 90 cm synade mätbrädorna.

Fiskarna var nu i mycket bättre kondition än vid vårdrabbningen vilket lag Strike Pike med fångstmannen Thomas Hellgren fick erfara .En 10+ och 116 cm blev ett välkommet tillskott i BIG FIVE , grattis.

Men det räckte inte till vinst för på pallen som vinnare vart Team Rimjob med minsta möjliga marginal 24637 gram fick Nicklas Andersson och Per Andersson .

Tvåa Team strike Pike med Thomas Hellgren och Erik Andersson tätt efter med 24516 kg

Trea Team SS Gädda Mattias Andersson och Martin Holm 16512 kg.

Själv fick mitt lag Team 13 en femte plats vilket känndes ok då senaste omgången var ett fiasko.

Nya tag på nästa tävling som tyvärr blivit flyttad till Lejen då bybor och kraftbolag vid den tilltänkta sjön är i fejd och gjort tävlingen där omöjlig för den här säsongen.

Tack KVS för fina sponsorpriser.

https://www.instagram.com/fishit_sportfritid/

 Övriga resultat efter lista 

Deltävling 4 Kvällstävlingen Lisjön

 

Deltagare 1

Deltagare 2

Total längd (cm)

Total vikt (gram)

Team Rim Jobb

Nicklas Andersson

Per Andersson

518,00

24637

Team Strike Pike

Thomas Hellgren

Erik Andersson

458,00

24516

Team SS Gädda

Mattias Andersson

Martin Holm

316,00

16512

Team Shadow

Ulrika Kiru

Roger Igel

253,00

14729

Team 13

Eric Lundgren

Anna Maria Lundgren

242,00

13384

Team Iron Pike

Ove Lindblom

Pontus Lindblom

284,00

11895

Team Blåbär

Tord Josza

Peter Johansson

279,00

11225

Team Lingon

Seth Nilsson

Mattias Weidenstolpe

221,00

10825

Team Draggarna

Fredrik Asp

Jonas Jansson

216,00

10003

Team Örnbjörn

Rickard Nordström

Glenn Strömberg

95,00

6595

Team Hagge

Roger Hellgren

Elias Brede

88,00

5242

Team Krigare 19

Crister Igel

0

84,00

4559

Team Pike Devils

Leif Ivarsson

Daniel Fahlman

125,00

3774

Team Gäddhäng

Joakim Hultqvist

Christoffer Dahlin

121,00

3408

Team Slemflöjt

Joakim Kvarnström

Håkan

71,00

2753

Team Atom

Sten Åke Ullberg

S-E Johansson

65,00

2113

Team Higland Flyfishing

Andreas  Ekstrand Larsson

Daniel Källström

60,00

1662

Hells Aglers (nicklas prao)

Nicklas Hansson

Sebastian From

0,00

0

Team Gubbröra

Lasse Johansson

Skrotis

0,00

0

Team snorgärs

Christoffer Carlsson

Mattias Berg

0,00

0

Deltävling 5 10 timmars

16 st lag kom till start för deltävling 5 som efter strulet med det tilltänkta tävlingsvattnet förlades på Leijen.

10 timmars blev även 10,5 då vi kom överens om att korta den obligatoriska lunchen med 30 min.

Dagens väderutsikter var inte de bästa och det spåddes ihållande regn som skulle komma in vid 13 tiden.

Vi körde igång vid 8 och det började riktigt bra för några lag . Team Hells Aglers smaska på en 116cm som blev dagens största fisk och efter tabellen gav 12kg grattis Ett par lag till fick fisk tidigt så nu gällde det att ligga i om man skulle vara med.

För mitt Team tog det fram till kl 10 innan vi lyckades knäcka koden för dagen och då släppte det.

4 st över 60 landade till lunch pausen kändes riktigt bra då vi hade noll på hela tävlingen här sist. Det verkade som vi hade haft rätt så bra utdelning för av dom som valde att äta vid starten så var det ingen som fått fler.

Vi grillade lite korv och drog några skrönor inan det var dags att ta på regnkläderna för nu började det vädret som utlovats.

Den gamla klyschan det finns inget dåligt väder bara dåliga kläder fanns det nog ett fler team som inte höll med om . Flera Team fick noll mätbara och några Team hade en över 60. Så här var det äkta pannbensfiske in i kaklet som gällde. När ett par timmar av eftermiddagen gått och en värdelös vända ner till norra delen av sjön kändes det riktigt jobbigt allt var blött inget funkade längre stolpe ut kan man säga draget som fått 3 av våra fiskar satt på botten och var borta.

Tackla om med ny tafs nytt drag sen var det bara att göra ett sista försök där vi hittat fisk tidigare och det gick hem, fick en till som var över 60 . Sen var det som inget ville igen vi la en timme i området för att prova något annat.

Vad händer då, jo man kör på grund och blir stående med båten fast på sten. Börjar tokveva för att få upp draget då hugger en gädda och nu är det lite kaos . Gäddan landas och båten gungas lös. Provar ett kast till kanske står det fler grunt . Då kommer en projektil och gör svallvågor sen skriker det bara till och fortsätter mata ut lina .

Ett par minuter senare är 95cm och 72cm till resultatet med på pappret.

Det skulle visa sig inte riktigt räcka till seger vinnare blev

Team SS Pike Mattias Andersson och Martin Holm med 26,595kg

Tvåa blev Team 13 med Eric Lundgren och Anna Maria Lundgren 25.027 kg

Trea Kom Team Strike Pike Tomas Hellgren och Erik Andersson 15,805 kg            

Övriga resultata efter lista

Tackar alla som sponsrat till denna tävling.

Öran Pettersson samt Joakim Hultqvist jätte fina drag.

KVS i Ludvika som sponsrar alla våra tävlingar med fina priser .

Deltävling 5 10 timmars

1

Team SS Pike

Mattias Andersson

Martin Holm

525,00

26595

2

Team 13

Eric Lundgren

Anna Maria Lundgren

532,00

25027

3

Team Strike Pike

Thomas Hellgren

Erik Andersson

413,00

15805

4

Team Hell Anglers

Nicklas Hansson

Sebastian From

116,00

12007

5

Team Draggarna

Fredrik Asp

Jonas Jansson

228,00

11044

6

Team Rim Jobb

Nicklas Andersson

Per Andersson

194,00

6338

7

Team Hagge

Elias Brede

Roger Hellgren

192,00

6088

8

Team Gäddhäng

Joakim Hultqvist

Christoffer Dahlin

135,00

4795

9

Team Blåbär

Mats Ramqvist

Peter Johansson

72,00

2871

10

Team GWSLF

Malin Sandström

Isabell Pettersson

71,00

2753

11

Team Shadow

Ulrika Kiru

Roger Igel

70,00

2638

12

Team Iron Pike

Ove Lindblom

…..?

65,00

2113

13

Team Örnbjörn

Rickard Nordström

Glenn Strömberg

60,00

1662

14

Team Higland Flyfishing

Andreas  Ekstrand Larsson

Daniel Källström

0,00

0

15

Team Krigare 19

Christer Igel

0

0,00

0

16

Team Kvinnersta

Ola Nordahl

….?

0,00

0

 

Lyckliga Vinnare 10timmars Team SS Pike

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...

Tomas | Svar 09.08.2019 11.27

OBS!!!!
Dags att uppdatera tävlingsresultaten!

Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

09.08 | 11:27

OBS!!!!
Dags att uppdatera tävlingsresultaten!

...
07.07 | 12:12

var hittar jag karta på kräftfiskeplatser

...
05.04 | 14:38

är det rätt datum på idrerycket 2019 tror att det är den 19/4

...
25.03 | 21:47

Dags att uppdatera säfsen pikemaster det är 2019 nu!!!

...
Du gillar den här sidan