Resultat skinknappet

Skinknappet 2018.

Saxen Grangärde 2018-12-22.

Resultat Tävlingen:

 

Yngre herrjuniorer.

1.       Leo Engström Nora Gyttorp 102 gr.

 

Äldre damveteraner.

1.       Inger Åkerman Grängesfirren 668 gr.

2.       Ellen Jonsson Grängesfirren 418 gr.

Äldre Herrveteraner.

1.       Yngve Gustafsson Grängesfirren 942 gr.

2.       Rolf Åkerman Grängesfirren 828 gr.

3.       Rainer Funestig Grängesfirren 716 gr.

4.       Kjell Hellström Grängesfirren 674 gr.

5.       Lars Wadlund Leksandsfirren 516 gr.

6.       Lars Erik Andersson Grängesfirren 450 gr.

7.       Bengt Österholm Nora Gyttorp 438 gr.

8.       Kurt Granath Grängesfirren 368 gr.

9.       Pentti Harmaala Nora Gyttorp 192 gr.

10.   Leif Wallin Vikmanshyttans SFK 188 gr.

11.   Finn Genteherenko PRO 144 gr.

12.   Nils Tunström Nora Gyttorp 122 gr.

13.   Esbjörn Jansson Vikmanshyttans SFK 42 gr.

 

Herrveteraner

1.       Håkan Jansson Nora Gyttorp 2772 gr. Dagens högsta vikt som fick en Julskinka.

2.       Karl Olof Wikström Grängesfirren 1518 gr.

3.       Thomas Jansson Grängesfirren 1412 gr.

4.       Stig Enström Älvkroken 1192 gr.

5.       Håkan Lindberg Leksandsfirren 1140 gr.

6.       Mats Olsson SFK Vattnan 1024 gr.

7.       Tommy Elfving Borlänge 972 gr.

8.       Peter Nilsson Grängesfirren 906 gr.

9.       Jan Magnusson Nora Gyttorp 804 gr.

10.   Hasse Wallin Grängesfirren 728 gr.

11.   Janne Funestig Grängesfirren 574 gr.

12.   Krister Bergman Smedjebacken 528 gr.

13.   Nils Love`n Nora Gyttorp 322 gr.

14.   Börje Andersson Grängesfirren 194 gr.

15.   Kari Salminen Virsbo 188 gr.

Herrseniorer.

1.       Micke Rehnberg SFK Vattnan 1232 gr.

2.       Janne Frisk Grängesfirren 828 gr.

3.       Per Nilssson Nora Gyttorp 798 gr.

4.       Christoffer Carlsson Grängesfirren 656 gr.

5.       Ove Rose`n Nora Gyttorp 608 gr.

6.       Jimmy Nore`n Grängesfirren 530 gr.

7.       Niklas Gustavsson Nora Gyttorp 502 gr.

8.       Tommy Wadlund Leksandsfirren 498 gr.

9.       Mattias Berg Grängesfirren 312 gr.

Håkan Jansson. Nora Gyttorp. 2018 års vinnare av skinknappet 2772 gr.

Skinknappet 2017

Jonas Back från Jönköpingstrakten har åkt till Dalarna över helgen för att pimpla på årets första isar.

Saxen, Grangärde, 2017-12-16

Det är inte varje år som det går att arrangera Skinknappet i Grangärde, men i år fanns det 15 cm fin is och temp runt nollan så det var inga problem. Många långväga pimpelsugna gäster kom på besök.

Resultat:

YHJ:  

1. Emil Lundgren, Grängesfirren        98 gr

YDJ:

1. Elin Thomsson, Kalmar                164 gr

D:

1. Eva Mörlin, Falubygden               980  gr

2. Linda-Maria Lundin, Borlänge      938  gr

DV:

1. Ellen Jonsson, Borlänge              486 gr

2. Inger Åkerman, Grängesfirren     382 gr

HV:

1. Hans Wallin, Grängesfirren       1.966 gr    Dagens högsta vikt !!!

2. Torbjörn Larsson, Idkerberget   1.614 gr

3. Jörgen Andersson, Falubygden   1.522 gr

4. Ture Fransson, Faulbygden        1.460 gr

5. Karl-Olof Wikström, Smedjeb.    1.436 gr

6. Krister Bergman, Smedjeb.        1.129 gr

7. Börje Andersson, Grängesfirren  1.086 gr

8. Jan Magnusson, Nora                   998 gr

9. Roland Nyqvist, Grängesfirren      874 gr

10. S-O Holmberg, Smedjebacken     854 gr

11. Kent Lövgren, Tunabygden         834 gr

12. Nils Loven, Nora                        820 gr

13. Anders Homman, Leksand          710 gr

14. Thomas Jansson, Grängesfirren  620 gr

15. Peter Nilsson, Grängesfirren       548 gr

16. Håkan Dahlström, Stångådalen   394 gr

Pensionärer:

1. Kurt Granath, Smedjebacken       1.250 gr

2. Lars-Erik Andersson, Grängesf.     1.188 gr

3. Bengt Österholm, Nora                 1.010 gr

4. Lars Wadlund, Leksand                  886 gr

5. Nils Tunströmmer, Nora                844 gr

6. Rainer Funestig, Grängesfirren      824 gr

7. Lars Nordström, Grängesfirren      650 gr

8. Håkan Olsson, Wirsbo                   638 gr

9. Yngve Gustafsson, Grängesfirren   612 gr

10. K-E Gustavsson, Smedjebacken   588 gr

11. Rolf Åkerman, Grängesfirren       504 gr

12. Kjell Hellström, Borlänge            478 gr

13. Anders Björck, Nora                    218 gr

14. Finn Gentcherenko, Falubygden   200 gr

15. Göte Tedeholm, Grängesfirren     166 gr

HS:

1. Börre Omang, Falubygden             1.658 gr

2. Per Nilsson, Nora                           1.460 gr

3. Janne Funestig, Grängesfirren        1.080 gr

4. Eric Lundgren, Grängesfirren          1.064 gr

5. Jonas Back, Forserums SFK              964 gr

6. Janne Frisk, Grängesfirren               902 gr

7. Håkan Grufman, Grängesfirren         800 gr

8. Christoffer Carlsson, Grängesf,         760 gr

9. Erik Albrecktson, Forserum SFK        672 gr

10. Carlos Fernandez, Ludvika              598 gr

11. Jari Oksanen, Forserums SFK           522 gr

12. Mattias Berg, Grängesfirren            494 gr

13. Ulf Hedlund, Smedjebacken            360 gr

14. Fredrik Malm, Forserums SFK           236 gr   

Hasse Wallin, skinknappets suveräne segrare 2017 !!
Kurt Granath segrare av pensionärsklassen på Saxen, Grangärde, 2017-12-16.
Elin Thomsson från Kalmar är en erfaren pimpelfiskare och vann damjuniorklassen lätt !!!! Det är inte så många ungdomar med nuförtiden.
Håkan Grufman och Krister Bergman 2 av deltagarna på Skinknappet.

Resultat Skinknappet 2016-12-17 
Saxen Grangärde.

 

YHJ: 
1. Emil Lundgren 46g Grängesfirren

 

YDJ:
1. Linnea Lundgren 60g Grängesfirren

 

DV: 
1. Gunilla Bengtsson 966g Atletfiskarna

2. Yvonne Wallin 484g Grängesfirren

 

ÄHV/Pensionär:

1. Rolf Åkerman 942g Grängesfirren

2. K-E Gustavsson 866g Smedjebackens SFK

3. Håkan Olsson 748g Virsbo

4. Lars Nordström 722g Grängesfirren

5. Olof Skoglund 612g Grängesfirren

6. Rolf Nyström 582g Grängesfirren

7. Lars Collin 384g Borlänge SFK

8. Lars Wadlund 206g Leksandsfirren

9. Torbjörn Andersson 128g Borlänge SFK

10. Sixten Blom 82g Grängesfirren

11. Lars Erik Andersson (Skrotis) 66g Grängesfirren

12. Åke Wiklund 58g Borlänge SFK

13. Finn Getcherenko 52g Falubygdens SFK

 

HV:
1. Peter Nilsson 2804g Grängesfirren

2. Janne Wiklund 2688g Atletfiskarna

3. S-O Holmberg 2126g Grängesfirren

4.Thomas Jansson 1514g Grängesfirren

5. Krister Bergman 1312g Smedjebackens SFK

6. Anders Homman 1246g Leksandsfirren

7. S-E Johansson 850g Grängesfirren

8. Peter Sundström 610g Atletfiskarn

9. Jan Magnusson 572g Nora Gyttorp

10. Börje Andersson 364g Grängesfirren

11. Hans Wallin 288g Grängesfirren

12. Kari Salminen 284g Virsbo FF

13. Tommy Johansen 246g Atletfiskarna

 

HS:
1. Per Nilsson 3466g Nora Gyttorp

2. Christoffer Carlsson 2474g Grängesfirren

3. Janne Funestig 2026g Grängesfirren

4. Karl Olof Wikström 1428g Grängesfirren

5. Johannes Nilsson 1210g Grängesfirren

6. Roland Nyqvist 1058g Grängesfirren

7. Håkan Grufman 848g Grängesfirren

8. Chris Marlowe 556g Atletfiskarna 

9. Eric Lundgren 286g Grängesfirren 

Resultat skinknappet 2013-12-22 Björken Grangärde.

 

Äldre herrjuniorer.

  1. Christoffer Carlsson Grängesfirren 1510 gr.
  2. Mattias Berg Grängesfirren 296.
  3. Jocke Eriksson Nora Gyttorp 54.
  4. Christoffer Holmqvist Nora Gyttorp 0.

 

Damer:

  1. Eva Mörlin Grängesfirren 2314 gr.
  2. Magdalena Filipsson Mälardalen 1006.

 

Äldre herrveteraner:

  1. Rolf Åkerman Grängesfirren 3830 gr.
  2. Folke Andersson Tunabygden 1674.
  3. Lars Wadlund Mockfjärd 874.
  4. Sören Stange Hällekroken 688.
  5. Rolf Nyström Grängesfirren 658.
  6. Åke Wiklund Borlänge 492.
  7. Bengt Ove Pettersson Nora Gyttorp 450.
  8. Sixten Blom Grängesfirren 398.
  9. Rainer Funestig Grängesfirren 326.
  10. Bengt Österholm Nora Gyttorp 138.
  11. Frank Andersson Borlänge 122.
  12. KG Magnusson Nora Gyttorp 112.
  13. Ingemar Larsson Nora Gyttorp 0.
  14. Bo Dahlström Mälardalen 0.
  15. Lars Collin Borlänge 0.

 

Herrveteraner:

  1. Krister Bergman Smedjebacken 2296 gr.
  2. Håkan Jansson Nora Gyttorp 992.
  3. Janne Wiklund Atletfiskarna 662.
  4. Nils Lovén Nora Gyttorp 544
  5. Dan Ersbjörs Borlänge 490.
  6. Jan Olov Larsen Leksandsfiren 462.
  7. Hans Wallin Grängesfirren 252.
  8. Thomas Jansson Smedjebacken 186.
  9. Lim Pan Atletfiskarna 74.
  10. Anders Homman Leksandsfirren 0.

 

Herrseniorer:

  1. Greger Carlsson Götlunda 4310 gr.
  2. Mikael Andersen Knallen 3574.
  3. Börre Omang Grängesfirren 3540.
  4. Jan Erik Stange Nora Gyttorp 2708.
  5. Janne Funestig Grängesfirren 2332.
  6. Ander Rotzén Tidaholm 1946.
  7. Nicklas Gustavsson Nora Gyttorp 984.
  8. Tommy Keijser Västerås 898.
  9. Tomas Leijon Lidköping 866.
  10. Jesper Dyberg Nora Gyttorp 858.
  11. PO Eriksson Nora Gyttorp 812.
  12. Claes Törneling Tidaholm 786.
  13. Per Häll Nora Gyttorp 738.
  14. Pierre Welander Mälardalen 678.
  15. Sven Erik Johansson Grängesfirren 524.
  16. Lars Jansson Smedjebacken 510.
  17. Tommy Wadlund Gagnef 446.
  18. Benny Svensson Tibro 408.
  19. Magnus Andersson Götlunda 346.
  20. Jab Stenström Atletfiskarna 146.
  21. Karl Olov Wikström Smedjebacken 112.
  22. Per Nilsson Nora Gyttorp 0.
  23. Janne Johansson Nora Gyttorp 0.
  24. Patrik Ceder Tidaholm 0.
  25. Thomas Larsson Nora Gyttorp 0.

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...
Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

05.04 | 14:38

är det rätt datum på idrerycket 2019 tror att det är den 19/4

...
25.03 | 21:47

Dags att uppdatera säfsen pikemaster det är 2019 nu!!!

...
14.12 | 15:04

ska det stå resultat från fiskare som ej tillhör klubben? de kan i alla fall inte få priset för största fisk på årsmötet.

...
03.09 | 15:07

Thanks for your site! It really is very useful for us!

...
Du gillar den här sidan